نسبت علم وجامعه

آقای دکتر رضا داوری اردکانی،استاد فلسفه دانشگاه تهران در یادداشتی که به مناسبت تجدید چاپ کتاب « علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه » که توسط انتشارات «فردایی دیگر» در سال 1391چاپ گردیده،تحریر کرده اند؛ سه نسبت بین جامعه و علم به شرح زیر در نظر گرفته اند:

یک- نسبت تایید یا رویکرد به آن به صرافت طبع. در این نسبت،رفتار با علم شبیه رفتار خانواده با یکی از اعضای خود است، گویی علم در خانه خود قرار دارد.

دو- نسبت دوم نسبت تکلف آمیز است.دراین نسبت،چنان که مهمان را گرامی می دارند به علم حرمت می گذارند و از او در بهترین جای خانه خود پذیرایی می کنند،اما مهمان تعلقی به خانه ندارد بلکه غریب است و ناگزیر با تکلف رفتار می کند،چنان که میزبان هم رفتاری تکلف آمیز با او دارد.مهمان تا وقتی که مهمان است نمی تواند به خانه خدمت کند.

سه – نسبت سوم،استقبال از علم نه به عنوان مهمان بلکه به عنوان عضو جدید و مقیم در خانه است.پیداست که در این نسبت باید تفاهمی میان ساکنان قدیم خانه و مقیم تازه وارد پدید آید و روابطشان چنان باشد که نظم صلاح خانه محفوظ بماند.

اینک پرسش اساسی این است که به نظر شما نسبت ما ایرانیان به طور عام  و دانشگاه های کشورمان به طور خاص با علم از کدام نوع نسبت سه گانه فوق است؟لطفن توضیح دهید.

/ 3 نظر / 13 بازدید
soheyla davari

سلام،از مطالبت استفاده کردم ممنون وبلاگ نسبتا خوبی داری و بد نبود،منم در گذشته توی بلاگفا وبلاگ داشتم اما خیلی وقته وب سایت دارم.اگر خواستی میتونی وبلاگتو به سایت تبدیل کنی،خیلی ها هستن این کارو انجام دادن،من با این سایت کار میکنم : boostek.ir پشتیبانیشون خیلی خوبه و راه کارهای خوبی مطرح میکنن. موفق باشی

اندیشه ورز توسعه

نظر خود بنده این است که در مرتبه دوم از این نسبت ها قرار داریم.چون به علم بی نهایت احترام می گذاریم و حرمت نگه می داریم،لیکن هیچوقت آن را مدار دائر کارهای خود قرار نداده ایم.یعنی علیرغم اینکه دارای تحصیلات دانشگاهی هستیم و در حال شدن هستیم ولی متصف به بینش،روش ومنش علمی و روحیه علمی نشده ایم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دوست

سلام براستاد اسدی عزیز....به نظر حقیر نمیتوان به طور کامل موضوع سوال حضرت عالی را به نسبت علم و جامعه در ایران ،به یکی از سه دید گاه یاد شده نسبت داد......ولی به طور نسبی شاید بتوان در مورد عوام از شق چهارمی هم نام برد...."بچه سر راهی پشت در مانده"[لبخند]به جهت اینکه به راستی کدام از عوام از علم آموخته شده خود به درستی یا حتی به طور نسبی استفاده میکنند؟؟؟؟این عوام به نظر حقیر حتی میتوانند از قشر تحصیل کرده ما هم باشند....البته بنده در همینجا به کم سوادی خود اقرار نموده و عرض میکنم که فقط نظر شخصی خودم را عنوان کردم...[لبخند]