آنتروپی عقیدتی

طبق قانون دوم ترمودینامیک ،جهان به سوی بی نظمی وهرج و مرج رفته، مقدار بی نظمی آن لحظه به لحظه رو به افزایش است. از آنجا که در پدیده های روزمره زمان هرگز به عقب برنمی گردد،می توان گفت بی نظمی جهان در امتداد زمان افزایش می یابد. شواهد زیادی هم وجود دارند که درستی این قانون را تأیید کرده و در حقیقت تا امروز حتا یک مورد هم پیش نیامده که درستی این قانون زیر سوال برود. مشاهداتی مانند فرآیند پیری ، استهلاک ، فرسایش،کهنگی ، فروپاشی و مرگ؛ همگی مهر تأییدی است بر درستی این قانون. در فیزیک ،برای بیان کمّی این بی نظمی ازاصطلاح آنتروپی (Entropy) استفاده می شود. این اصطلاح را نخستین بار امانوئل کلوسیوس (E.Clausius،1888-1822میلادی)ریاضی دان و فیزیک دان آلمانی بکاربردوآن هم درپاسخ به این سؤال:چراگرما،ازمنبع سرد به منبع گرم جریان نمی یابد؟درفیزیک، افزایش آنتروپی،نشانه ی وقفه واختلال درحرکت وعدم ارتباط منطقی ماده وانرژی ونارسایی تبادل اطلاعات به شمارمی آید. بنابر این می توان گفت هر چه نظم ساختاری و عملکردی یک سیستم کمتر باشد ،آنتروپی آن بیشتر است ودرسیستم های بسته ،محصورو جدا نگه داشته شده،میزان آنتروپی فزونی بیشتری می گیرد. سیستم های انسانی و اجتماعی وحتا سیستم های عقیدتی نیز از این قاعده و قانون مستثنا نیستند.یعنی درجامعه های بسته ونظام های مجزا و تنها، اختلالات وبی نظمی افزایش دو چندان می یابد. راه چاره در این است که سیستم های مزبور راه اعتدال،انعطاف،تعامل و تبادل را در پیش بگیرند.( سخت گیری وتعصب خامی است / تا جنینی کار خون آشامی است: مولانا)

یعنی،هرچه سیستم های مورد بحث متعادل تر،انعطاف پذیرتر،بازترو پویاتر باشند، کاهش آنتروپی در آنهامیسرتراست.(غبار عادت پیوسته در مسیر تماشاست؛همیشه با نفس تازه راه باید رفت؛چشم ها را باید شست و جور دیگر باید دید:سپهری)

به نظر نگارنده آیات شریفه 17و18 از سوره کریمه زمر،نسخه برخورد با آنتروپی عقیدتی را نشان می دهند.به بیانی ،آیات ضد آنتروپی عقیدتی محسوب می شوند:وَالََّذِینَ اجتَنَبُوا الطّاغُوتَ اَن یَعبُدُوهَا وَ اَنَابُوا اِلَی اللهِ لَهُمُ البُشرَی، فَبَشّر عِبَادِ الّذِینَ یَستَمِعُونَ القَولَ فَیَتّبِعُونَ اَحسَنَهُ اُولَئِـکَ الّذِینَ هَدَاهُمُ اللهُ وَ اُولَئِـــکَ هُم اُولُوا الاَلبَابِ : و آنان که از پرستش طاغوت دوری  جستند و به درگاه خدا بازگشتند ،مژده مال آنها است.پس بشارت ده به آن بندگان که به سخن(اقوال،نظریه ها و ...) گوش فرا می دهند ونیکوترین آن را پیروی می کنند؛اینانند که خدا هدایتشان فرموده و هم آنان، صاحبان خرد هستند.

منابع:قرآن کریم- مولانا- سپهری- کتاب صفر،دکتر ناصری-کتاب اصطلاحات علوم اجتماعی،آراسته خو.

/ 7 نظر / 10 بازدید
سعید

ای ایمان آورندگان،ایمان آورید(قران)

سعید

بله ،منظورم همینه.

سهیل

طبق آیه ،اگر نظام های عقیدتی از مدیران عاقلی برخوردار نباشند،احتمال اینکه آن نظام مبتلا به آنتروپی گردد زیاد خواهد بود. خردورزی مانع مهمی از آنتروپی عقیدتی یک سازمان مذهبی است.

کریم

آنتروپی عقیدتی وضدآنتروپی عقیدتی؛چه اصطلاحاتی؟!!!!!!!!!!!!!!! خوب بود.[گل]

دوست

سلام استاد...متن جالبی بود...ولی ارتباط آیه قرآن با موضوع رو نفهمیدم....

دوست

با سلام خدمت جناب اسدی عزیز...من هموز ارتباط آیه با موضوع رو نفهمیدم........البته با سواد اندک بنده خیلی هم عجیب نیست!!![لبخند][لبخند][لبخند] بابت معرفی هم حضرت عالی انشاالله بنده را معاف میفرمایید.......دانشمندان هسته ای باید در خفا بمانند!!!!![نیشخند][نیشخند][نیشخند] و با نان یا بی نام ،بنده ارادت خاص خدمت شما دارم....

کریم

هر دو[گل]