دریای خزر وسهم ایران از آن وذخایرش

طول دریای خزر از شمال به جنوب،1200کیلومتر و عرض آن در پهن ترین قسمت ها ،554 کیلومتر ودر باریک ترین ناحیه،حدود 402کیلومتر وطول خطوط ساحلی سراسری آن 6400 کیلومتراست که 992 کیلومتر آن از آستارا تا دهانه رود اترک به سرزمین ایران مربوط می شود وبه طور میانگین 180 متر عمق دارد. عمق قسمت  شمالی 25 متر و در جنوب 334 متر تا 980 متراست.دمای قسمت شمالی در دی ماه 11 تا 12 درجه سانتی گراد زیر صفر است و بخش جنوبی در همین زمان 6 درجه بالای صفر است.

ایران قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، 50درصد سهم از دریای خزر داشت.اما بعد از فروپاشی آن، پنج دولت(=ایران،ترکمنستان،قزاقستان،روسیه و آذربایجان) در ساحل دریای خزر پدیدار شد. در ابتدای پدیداری ، می گفتند که دریا باید بین 5 دولت به طور تساوی تقسیم شود،یعنی سهم هر یک از دولت ها 20 درصد باشد. اما سه کشور روسیه ، قزاقستان و آذربایجان در سال 2003 میلادی،موافقتنامه سه جانبه تقسیم دریای خزر را امضاء کردند که بر اساس این توافق سهم قزاقستان 37  درصد، روسیه  19  درصد، آذربایجان 18 درصد و ترکمنستان  23 درصد تعیین گردید. باقیمانده سهم ایران بود که حدود  13  درصد می شد.(به مرز ساحلی 5 کشور  و میزان سهم هر یک از دریا در پاراگراف زیر توجه شود.)

ذخایر تأیید شده خزر شامل 50میلیارد بشکه نفت و257 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است که این دریای 436 هزار کیلومتر مربعی را به یکی از حساس ترین نقاط راهبردی "جهان انرژی" در قرن 21 تبدیل نموده است. قزاقستان با 1600 کیلومتر ساحل دریای خزر،بیشترین ذخایر نفتی را بین سه کشور ترکمنستان ،قزاقستان و آذربایجان دارد. ترکمنستان با 650 کیلومتر سهم مهمی در گاز و سهم کمی در نفت دارد. روسیه با 695 کیلومتر ساحل و آذربایجان با600کیلومتر ساحل ،درآمدی معادل 100 میلیارددلار دارد.

در حال حاضر،آذربایجان بزرگ ترین تولید کننده نفت در دریای خزر است و روسیه در رتبه بعدی قرار دارد.اما عملیات برداشت نفت ایران از این دریا هنوز به مرحله تولید نرسیده و پس از 9 سال دستگاه حفاری آماده شد و سرانجام در میدان سردار جنگل چاه هایی با عمق 720متر حفر گردید و بالاخره در سال 91 نخستین چاه دریای خزر به نفت رسید.در گذشته با قراردادهایی که استفاده از منابع خزر را برای 5 کشور،مشاع اعلام کرده بود،امکان برداشت نفت از تمامی نقاط دریا برای ایران وجود داشت،لیکن این فرصت طلایی از دست رفت. آذربایجان از سال 1945 نخستین چاه نفتی را حفر کرد. قزاقستان هم سرمایه گذاری را دراین بخش آغاز کرده و برنامه ریزی برای تولید 5 میلیون بشکه نفت را در سال 2025 انجام داده و روسیه موفق شده 300 میلیون تن مواد هیدروکربنی از خزر استخراج کند و حال آنکه ایران اگر همین امروز اقدام به حفر چاه نفتی در خزر کند، 8 سال بعد به بهره برداری می رسد.یعنی ایران از دیگر کشورها عقب مانده است.

/ 2 نظر / 12 بازدید

وطنم آرزوست!!!!!!!!!!!!

پیمان

نیم نگاهی به « اقتصاد توسعه و جعبه سیاه» شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!