آیه مدیریت(دعای رهبریت دینی)

خدای متعال در سوره مبارکه طه وآیات شریفه 29-25 می فرماید:

  • رَبِّ اشرَح لِی صَدرِی ،پروردگارا سینه ام را گشاده گردان.
  • وَیَسِّرلِی اَمرِی ، وکارم را برای من آسان ساز.
  • وَاحلُل عُقدَةً مِن لِسانِی ، واز زبانم گره بگشای.
  • یَفقَهــُــــــــــــوا قَولِی ،تا سخنم را بفهمند.
  • وَاجعَل لِّی وَزِیرَاً مِّن اَهلِی ، برای من دستیاری از کسانم قرار ده.

آیات فوق را می توان «دعای مدیریت دینی » نامید. ساختارآیات فوق به گونه ای است که می شود نشانه های رهبری دینی را از آن استنباط نمود.

یک- توسل به درگاه حکمران مطلق هستی برای وسعت نظر و افزایش ظرفیت ذهنی وروانی جهت مواجهه با خیل عظیم مسایل و مشکلات آشکار و پنهان جامعه.

دو- امرحکمرانی ، رهبری و مدیریت؛ امری به غایت مشکل ، پیچیده ، چند وجهی و سنگین است. درخواست از فرمانروای هستی جهت تسهیل گری و آسان سازی امور.

سه- ازمضمون این آیه شریفه این طور بر می آید که ارتباط گیری گفتاری از ظریف ترین ومهم ترین امور حاکمیتی است. کنش های بیانی در این عرصه نقش اساسی ای بازی می کنندوبرحاکم دینی و اسلامی است که قواعد یک گفتمان مطلوب را رعایت نماید.

چهار-داشتن زبان گویا و قابل فهم ،امر حکمرانی و مدیریت را تسهیل و اثربخش می نماید و وحدت کلمه را در نزد دولت وملت ایجاد می کند.

پنج -به دلیل چند سطحی بودن امرحکمرانی ،وجود دستیارانی که به لحاظ بینشی،روشی و منشی ؛شبیه ترین افراد به شخص حاکم باشند از الزامات کار است وگرنه در روند صحیح اموروقفه و آشفتگی جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد.دستیاران مورد نظر می بایست دارای:وسعت نظر،ظرفیت ذهنی و روانی،مهارت تسهیل گری،مهارت گفتاری،گویایی سخن ومهارت سخن دانی، نیروهای صدیق نیز باشند.

نتیجه-استنباط نویسنده از آیات مزبور این است که آنها را می توان در مقام « آیه مدیریت » لحاظ کرد و مدیرانی هم که با برند دینی و اسلامی مشغول فعالیت هستند، می توانند آن را هر صبح کاری به عنوان دعای اثربخش زیر لب زمزمه کنند.

 

/ 6 نظر / 11 بازدید
جمشيد خداياري

باسلام وخسته نباشيد.بسيار زيبا.....

کاملی گر خاک گیرد،زر شود ناقصی ار زر بُرد،ناقص شود فرق مدیر اسلامی با سایرین مدیران این است که به لطف الطاف الهی باید کاری کنند کارستان تا مصداق بیت مولانا گردند.نه این که نمایش ضعیفی از مدیریت ارایه نمایند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سهیل

ای کاش میشد که مدیران این یاداشت را می خواندند.اقلش این بود که معتقداش آن را هر روز صبح میخواندند.

م-ح-ع

برداشت ظریفی است تشکر

م-ح-ع

برداشت ظریفی است تشکر

احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.